< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

554 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 554. година пред новата ера, 554. од првиот милениум п.н.е., 54. од 6 век п.н.е. и петта од 550-тите п.н.е.

555 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар555 п.н.е.
DLIV п.н.е.
Ab urbe condita199
Староегипетска ераXXVI династија, 110
- ФараонАмазис II, 16
Старогрчка ера56.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4196
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1147
Берберски календар396
Будистички календар−10
Бурмански календар−1192
Византиски календар4954–4955
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2142 или 2082
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2143 или 2083
Коптски календар−838 – −837
Етиопски календар−562 – −561
Еврејски календар3206–3207
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−498 – −497
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2546–2547
Холоценски календар9446
Ирански календар1176 п.п. – 1175 п.п.
Исламски календар1212 п.х. – 1211 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1779
Мингуо-календар2466 пред Р. Кина
民前2466年
Нанакшахи−2022
Тајландски сончев календар−12 – −11
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−428 или −809 или −1581
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−427 или −808 или −1580

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4954 и 4955 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4196 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3206 и 3207 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 199.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 554 година се протега во 2082 и 2083, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2142 и 2143 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 11 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1211 и 1210 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...