< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

572 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 572. година пред новата ера, 572. од првиот милениум п.н.е., 72. од 6 век п.н.е. и трета од 570-тите п.н.е.

573 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар573 п.н.е.
DLXXII п.н.е.
Ab urbe condita181
Староегипетска ераXXVI династија, 92
- ФараонАприј, 17
Старогрчка ера511.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4178
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1165
Берберски календар378
Будистички календар−28
Бурмански календар−1210
Византиски календар4936–4937
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2124 или 2064
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2125 или 2065
Коптски календар−856 – −855
Етиопски календар−580 – −579
Еврејски календар3188–3189
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−516 – −515
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2528–2529
Холоценски календар9428
Ирански календар1194 п.п. – 1193 п.п.
Исламски календар1231 п.х. – 1230 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1761
Мингуо-календар2484 пред Р. Кина
民前2484年
Нанакшахи−2040
Тајландски сончев календар−30 – −29
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−446 или −827 или −1599
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−445 или −826 или −1598

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4936 и 4937 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4178 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3188 и 3189 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 181.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 572 година се протега во 2064 и 2065, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2124 и 2125 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 29 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1230 и 1229 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...