< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

537 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 537. година пред новата ера, 537. од првиот милениум п.н.е., 37. од 6 век п.н.е. и осма од 530-тите п.н.е.

538 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар538 п.н.е.
DXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita216
Староегипетска ераXXVI династија, 127
- ФараонАмазис II, 33
Старогрчка ера60.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4213
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1130
Берберски календар413
Будистички календар7
Бурмански календар−1175
Византиски календар4971–4972
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2159 или 2099
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2160 или 2100
Коптски календар−821 – −820
Етиопски календар−545 – −544
Еврејски календар3223–3224
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−481 – −480
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2563–2564
Холоценски календар9463
Ирански календар1159 п.п. – 1158 п.п.
Исламски календар1195 п.х. – 1194 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1796
Мингуо-календар2449 пред Р. Кина
民前2449年
Нанакшахи−2005
Тајландски сончев календар5–6
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−411 или −792 или −1564
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−410 или −791 или −1563

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4971 и 4972 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4213 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3223 и 3224 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 216.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 537 година се протега во 2099 и 2100, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2159 и 2160 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 6. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1194 и 1193 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...