< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

525 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 525. година пред новата ера, 525. од првиот милениум п.н.е., 25. од 6 век п.н.е. и шеста од 520-тите п.н.е.

526 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар526 п.н.е.
DXXV п.н.е.
Ab urbe condita228
Староегипетска ераXXVI династија, 139
- ФараонПсаметих III, 1
Старогрчка ера63.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4225
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1118
Берберски календар425
Будистички календар19
Бурмански календар−1163
Византиски календар4983–4984
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2171 или 2111
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2172 или 2112
Коптски календар−809 – −808
Етиопски календар−533 – −532
Еврејски календар3235–3236
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−469 – −468
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2575–2576
Холоценски календар9475
Ирански календар1147 п.п. – 1146 п.п.
Исламски календар1182 п.х. – 1181 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1808
Мингуо-календар2437 пред Р. Кина
民前2437年
Нанакшахи−1993
Тајландски сончев календар17–18
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−399 или −780 или −1552
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−398 или −779 или −1551

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4983 и 4984 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4225 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3235 и 3236 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 228.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 525 година се протега во 2111 и 2112, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2171 и 2172 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 18. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1181 и 1180 исламска година пред хиџра.

526 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар526 п.н.е.
DXXV п.н.е.
Ab urbe condita228
Староегипетска ераXXVI династија, 139
- ФараонПсаметих III, 1
Старогрчка ера63.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4225
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1118
Берберски календар425
Будистички календар19
Бурмански календар−1163
Византиски календар4983–4984
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2171 или 2111
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2172 или 2112
Коптски календар−809 – −808
Етиопски календар−533 – −532
Еврејски календар3235–3236
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−469 – −468
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2575–2576
Холоценски календар9475
Ирански календар1147 п.п. – 1146 п.п.
Исламски календар1182 п.х. – 1181 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1808
Мингуо-календар2437 пред Р. Кина
民前2437年
Нанакшахи−1993
Тајландски сончев календар17–18
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−399 или −780 или −1552
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−398 или −779 или −1551

525 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 525. година пред новата ера, 525. од првиот милениум п.н.е., 25. од 6 век п.н.е. и шеста од 520-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4983 и 4984 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4225 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3235 и 3236 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 228.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 525 година се протега во 2111 и 2112, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2171 и 2172 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 18. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1181 и 1180 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...