< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

506 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 506. година пред новата ера, 506. од првиот милениум п.н.е., 6. од 6 век п.н.е. и седма од 500-тите п.н.е.

507 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар507 п.н.е.
DVI п.н.е.
Ab urbe condita247
Староегипетска ераXXVII династија, 19
- ФараонДариј I, 15
Старогрчка ера68.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4244
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1099
Берберски календар444
Будистички календар38
Бурмански календар−1144
Византиски календар5002–5003
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2190 или 2130
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2191 или 2131
Коптски календар−790 – −789
Етиопски календар−514 – −513
Еврејски календар3254–3255
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−450 – −449
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2594–2595
Холоценски календар9494
Ирански календар1128 п.п. – 1127 п.п.
Исламски календар1163 п.х. – 1162 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1827
Мингуо-календар2418 пред Р. Кина
民前2418年
Нанакшахи−1974
Тајландски сончев календар36–37
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−380 или −761 или −1533
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−379 или −760 или −1532

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5002 и 5003 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4244 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3254 и 3255 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 247.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 506 година се протега во 2130 и 2131, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2190 и 2191 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 37. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1162 и 1161 исламска година пред хиџра.

507 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар507 п.н.е.
DVI п.н.е.
Ab urbe condita247
Староегипетска ераXXVII династија, 19
- ФараонДариј I, 15
Старогрчка ера68.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4244
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1099
Берберски календар444
Будистички календар38
Бурмански календар−1144
Византиски календар5002–5003
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2190 или 2130
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2191 или 2131
Коптски календар−790 – −789
Етиопски календар−514 – −513
Еврејски календар3254–3255
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−450 – −449
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2594–2595
Холоценски календар9494
Ирански календар1128 п.п. – 1127 п.п.
Исламски календар1163 п.х. – 1162 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1827
Мингуо-календар2418 пред Р. Кина
民前2418年
Нанакшахи−1974
Тајландски сончев календар36–37
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−380 или −761 или −1533
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−379 или −760 или −1532

506 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 506. година пред новата ера, 506. од првиот милениум п.н.е., 6. од 6 век п.н.е. и седма од 500-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5002 и 5003 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4244 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3254 и 3255 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 247.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 506 година се протега во 2130 и 2131, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2190 и 2191 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 37. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1162 и 1161 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...