< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

567 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 567. година пред новата ера, 567. од првиот милениум п.н.е., 67. од 6 век п.н.е. и осма од 560-тите п.н.е.

568 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар568 п.н.е.
DLXVII п.н.е.
Ab urbe condita186
Староегипетска ераXXVI династија, 97
- ФараонАмазис II, 3
Старогрчка ера53. олимпијада (победник
Асирски календар4183
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1160
Берберски календар383
Будистички календар−23
Бурмански календар−1205
Византиски календар4941–4942
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2129 или 2069
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2130 или 2070
Коптски календар−851 – −850
Етиопски календар−575 – −574
Еврејски календар3193–3194
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−511 – −510
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2533–2534
Холоценски календар9433
Ирански календар1189 п.п. – 1188 п.п.
Исламски календар1226 п.х. – 1225 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1766
Мингуо-календар2479 пред Р. Кина
民前2479年
Нанакшахи−2035
Тајландски сончев календар−25 – −24
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−441 или −822 или −1594
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−440 или −821 или −1593

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4941 и 4942 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4183 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3193 и 3194 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 186.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 567 година се протега во 2069 и 2070, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2129 и 2130 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 24 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1225 и 1224 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...