< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

479 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 479. година пред новата ера, 479. од првиот милениум п.н.е., 79. од 5 век п.н.е. и последна од 470-тите п.н.е.

480 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар480 п.н.е.
CDLXXIX п.н.е.
Ab urbe condita274
Староегипетска ераXXVII династија, 46
- ФараонКсеркс I, 6
Старогрчка ера75. олимпијада (победник
Асирски календар4271
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1072
Берберски календар471
Будистички календар65
Бурмански календар−1117
Византиски календар5029–5030
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2217 или 2157
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2218 или 2158
Коптски календар−763 – −762
Етиопски календар−487 – −486
Еврејски календар3281–3282
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−423 – −422
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2621–2622
Холоценски календар9521
Ирански календар1101 п.п. – 1100 п.п.
Исламски календар1135 п.х. – 1134 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1854
Мингуо-календар2391 пред Р. Кина
民前2391年
Нанакшахи−1947
Тајландски сончев календар63–64
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−353 или −734 или −1506
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−352 или −733 или −1505

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5029 и 5030 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4271 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3281 и 3282 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 274.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 479 година се протега во 2157 и 2158, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2217 и 2218 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 64. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1134 и 1133 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди

Родени

уреди
  • ...

Починати

уреди

Откритија

уреди
  • ...