< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

584 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 584. година пред новата ера, 584. од првиот милениум п.н.е., 84. од 6 век п.н.е. и петта од 580-тите п.н.е.

585 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар585 п.н.е.
DLXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita169
Староегипетска ераXXVI династија, 80
- ФараонАприј, 5
Старогрчка ера48.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4166
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1177
Берберски календар366
Будистички календар−40
Бурмански календар−1222
Византиски календар4924–4925
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2112 или 2052
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2113 или 2053
Коптски календар−868 – −867
Етиопски календар−592 – −591
Еврејски календар3176–3177
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−528 – −527
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2516–2517
Холоценски календар9416
Ирански календар1206 п.п. – 1205 п.п.
Исламски календар1243 п.х. – 1242 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1749
Мингуо-календар2496 пред Р. Кина
民前2496年
Нанакшахи−2052
Тајландски сончев календар−42 – −41
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−458 или −839 или −1611
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−457 или −838 или −1610

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4924 и 4925 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4166 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3176 и 3177 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 169.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 584 година се протега во 2052 и 2053, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2112 и 2113 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 41 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1242 и 1241 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...