< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

582 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 582. година пред новата ера, 582. од првиот милениум п.н.е., 82. од 6 век п.н.е. и трета од 580-тите п.н.е.

583 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар583 п.н.е.
DLXXXII п.н.е.
Ab urbe condita171
Староегипетска ераXXVI династија, 82
- ФараонАприј, 7
Старогрчка ера49.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4168
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1175
Берберски календар368
Будистички календар−38
Бурмански календар−1220
Византиски календар4926–4927
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2114 или 2054
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2115 или 2055
Коптски календар−866 – −865
Етиопски календар−590 – −589
Еврејски календар3178–3179
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−526 – −525
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2518–2519
Холоценски календар9418
Ирански календар1204 п.п. – 1203 п.п.
Исламски календар1241 п.х. – 1240 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1751
Мингуо-календар2494 пред Р. Кина
民前2494年
Нанакшахи−2050
Тајландски сончев календар−40 – −39
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−456 или −837 или −1609
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−455 или −836 или −1608

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4926 и 4927 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4168 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3178 и 3179 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 171.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 582 година се протега во 2054 и 2055, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2114 и 2115 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 39 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1240 и 1239 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...