< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

596 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 596. година пред новата ера, 596. од првиот милениум п.н.е., 96. од 6 век п.н.е. и седма од 590-тите п.н.е.

597 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар597 п.н.е.
DXCVI п.н.е.
Ab urbe condita157
Староегипетска ераXXVI династија, 68
- ФараонНехо II, 14
Старогрчка ера45.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4154
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1189
Берберски календар354
Будистички календар−52
Бурмански календар−1234
Византиски календар4912–4913
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2100 или 2040
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2101 или 2041
Коптски календар−880 – −879
Етиопски календар−604 – −603
Еврејски календар3164–3165
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−540 – −539
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2504–2505
Холоценски календар9404
Ирански календар1218 п.п. – 1217 п.п.
Исламски календар1255 п.х. – 1254 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1737
Мингуо-календар2508 пред Р. Кина
民前2508年
Нанакшахи−2064
Тајландски сончев календар−54 – −53
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−470 или −851 или −1623
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−469 или −850 или −1622

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4912 и 4913 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4154 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3164 и 3165 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 157.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 596 година се протега во 2040 и 2041, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2100 и 2101 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 53 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1254 и 1253 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...