< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

522 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 522. година пред новата ера, 522. од првиот милениум п.н.е., 22. од 6 век п.н.е. и трета од 520-тите п.н.е.

523 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар523 п.н.е.
DXXII п.н.е.
Ab urbe condita231
Староегипетска ераXXVII династија, 3
- ФараонКамбиз II, 3
Старогрчка ера64.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4228
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1115
Берберски календар428
Будистички календар22
Бурмански календар−1160
Византиски календар4986–4987
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2174 или 2114
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2175 или 2115
Коптски календар−806 – −805
Етиопски календар−530 – −529
Еврејски календар3238–3239
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−466 – −465
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2578–2579
Холоценски календар9478
Ирански календар1144 п.п. – 1143 п.п.
Исламски календар1179 п.х. – 1178 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1811
Мингуо-календар2434 пред Р. Кина
民前2434年
Нанакшахи−1990
Тајландски сончев календар20–21
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−396 или −777 или −1549
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−395 или −776 или −1548

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4986 и 4987 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4228 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3238 и 3239 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 231.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 522 година се протега во 2114 и 2115, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2174 и 2175 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 21. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1178 и 1177 исламска година пред хиџра.

523 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар523 п.н.е.
DXXII п.н.е.
Ab urbe condita231
Староегипетска ераXXVII династија, 3
- ФараонКамбиз II, 3
Старогрчка ера64.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4228
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1115
Берберски календар428
Будистички календар22
Бурмански календар−1160
Византиски календар4986–4987
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2174 или 2114
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2175 или 2115
Коптски календар−806 – −805
Етиопски календар−530 – −529
Еврејски календар3238–3239
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−466 – −465
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2578–2579
Холоценски календар9478
Ирански календар1144 п.п. – 1143 п.п.
Исламски календар1179 п.х. – 1178 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1811
Мингуо-календар2434 пред Р. Кина
民前2434年
Нанакшахи−1990
Тајландски сончев календар20–21
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−396 или −777 или −1549
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−395 или −776 или −1548

522 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 522. година пред новата ера, 522. од првиот милениум п.н.е., 22. од 6 век п.н.е. и трета од 520-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4986 и 4987 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4228 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3238 и 3239 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 231.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 522 година се протега во 2114 и 2115, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2174 и 2175 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 21. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1178 и 1177 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...