< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

593 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 593. година пред новата ера, 593. од првиот милениум п.н.е., 93. од 6 век п.н.е. и четвртта од 590-тите п.н.е.

594 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар594 п.н.е.
DXCIII п.н.е.
Ab urbe condita160
Староегипетска ераXXVI династија, 71
- ФараонПсаметих II, 2
Старогрчка ера46.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4157
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1186
Берберски календар357
Будистички календар−49
Бурмански календар−1231
Византиски календар4915–4916
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2103 или 2043
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2104 или 2044
Коптски календар−877 – −876
Етиопски календар−601 – −600
Еврејски календар3167–3168
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−537 – −536
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2507–2508
Холоценски календар9407
Ирански календар1215 п.п. – 1214 п.п.
Исламски календар1252 п.х. – 1251 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1740
Мингуо-календар2505 пред Р. Кина
民前2505年
Нанакшахи−2061
Тајландски сончев календар−51 – −50
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−467 или −848 или −1620
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−466 или −847 или −1619

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4915 и 4916 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4157 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3167 и 3168 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 160.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 593 година се протега во 2043 и 2044, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2103 и 2104 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 50 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1251 и 1250 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...