< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

588 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 588. година пред новата ера, 588. од првиот милениум п.н.е., 88. од 6 век п.н.е. и деветта од 580-тите п.н.е.

589 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар589 п.н.е.
DLXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita165
Староегипетска ераXXVI династија, 76
- ФараонАприј, 1
Старогрчка ера47.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4162
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1181
Берберски календар362
Будистички календар−44
Бурмански календар−1226
Византиски календар4920–4921
Кинески календар辛未(мет. коза)
2108 или 2048
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2109 или 2049
Коптски календар−872 – −871
Етиопски календар−596 – −595
Еврејски календар3172–3173
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−532 – −531
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2512–2513
Холоценски календар9412
Ирански календар1210 п.п. – 1209 п.п.
Исламски календар1247 п.х. – 1246 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1745
Мингуо-календар2500 пред Р. Кина
民前2500年
Нанакшахи−2056
Тајландски сончев календар−46 – −45
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−462 или −843 или −1615
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−461 или −842 или −1614

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4920 и 4921 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4162 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3172 и 3173 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 165.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 588 година се протега во 2048 и 2049, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2108 и 2109 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 45 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1246 и 1245 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...