543 п.н.е.

Календарска година
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

543 г. п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 543. година пред новата ера, 543. од првиот милениум п.н.е., 43. од 6 век п.н.е. и четвртта од 540-тите п.н.е.

544 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар544 п.н.е.
DXLIII п.н.е.
Ab urbe condita210
Староегипетска ераXXVI династија, 121
- ФараонАмазис II, 27
Старогрчка ера59. олимпијада (победник
Асирски календар4207
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1136
Берберски календар407
Будистички календар1
Бурмански календар−1181
Византиски календар4965–4966
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2153 или 2093
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2154 или 2094
Коптски календар−827 – −826
Етиопски календар−551 – −550
Еврејски календар3217–3218
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−487 – −486
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2557–2558
Холоценски календар9457
Ирански календар1165 п.п. – 1164 п.п.
Исламски календар1201 п.х. – 1200 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1790
Мингуо-календар2455 пред Р. Кина
民前2455年
Нанакшахи−2011
Тајландски сончев календар−1 – 0
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−417 или −798 или −1570
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−416 или −797 или −1569

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4965 и 4966 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4207 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3217 и 3218 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 210.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 543 година се протега во 2093 и 2094, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2153 и 2154 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето токму од оваа година, кога се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така таа се среќава како нулта година. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1200 и 1199 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...