< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

511 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 511. година пред новата ера, 511. од првиот милениум п.н.е., 11. од 6 век п.н.е. и втора од 510-тите п.н.е.

512 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар512 п.н.е.
DXI п.н.е.
Ab urbe condita242
Староегипетска ераXXVII династија, 14
- ФараонДариј I, 10
Старогрчка ера67. олимпијада (победник
Асирски календар4239
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1104
Берберски календар439
Будистички календар33
Бурмански календар−1149
Византиски календар4997–4998
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2185 или 2125
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2186 или 2126
Коптски календар−795 – −794
Етиопски календар−519 – −518
Еврејски календар3249–3250
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−455 – −454
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2589–2590
Холоценски календар9489
Ирански календар1133 п.п. – 1132 п.п.
Исламски календар1168 п.х. – 1167 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1822
Мингуо-календар2423 пред Р. Кина
民前2423年
Нанакшахи−1979
Тајландски сончев календар31–32
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−385 или −766 или −1538
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−384 или −765 или −1537

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4997 и 4998 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4239 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3249 и 3250 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 242.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 511 година се протега во 2125 и 2126, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2185 и 2186 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 32. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1167 и 1166 исламска година пред хиџра.

512 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар512 п.н.е.
DXI п.н.е.
Ab urbe condita242
Староегипетска ераXXVII династија, 14
- ФараонДариј I, 10
Старогрчка ера67. олимпијада (победник
Асирски календар4239
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1104
Берберски календар439
Будистички календар33
Бурмански календар−1149
Византиски календар4997–4998
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2185 или 2125
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2186 или 2126
Коптски календар−795 – −794
Етиопски календар−519 – −518
Еврејски календар3249–3250
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−455 – −454
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2589–2590
Холоценски календар9489
Ирански календар1133 п.п. – 1132 п.п.
Исламски календар1168 п.х. – 1167 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1822
Мингуо-календар2423 пред Р. Кина
民前2423年
Нанакшахи−1979
Тајландски сончев календар31–32
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−385 или −766 или −1538
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−384 или −765 или −1537

511 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 511. година пред новата ера, 511. од првиот милениум п.н.е., 11. од 6 век п.н.е. и втора од 510-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4997 и 4998 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4239 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3249 и 3250 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 242.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 511 година се протега во 2125 и 2126, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2185 и 2186 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 32. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1167 и 1166 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...