< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

589 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 589. година пред новата ера, 589. од првиот милениум п.н.е., 89. од 6 век п.н.е. и последна од 580-тите п.н.е.

590 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар590 п.н.е.
DLXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita164
Староегипетска ераXXVI династија, 75
- ФараонПсаметих II, 6
Старогрчка ера47.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4161
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1182
Берберски календар361
Будистички календар−45
Бурмански календар−1227
Византиски календар4919–4920
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2107 или 2047
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2108 или 2048
Коптски календар−873 – −872
Етиопски календар−597 – −596
Еврејски календар3171–3172
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−533 – −532
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2511–2512
Холоценски календар9411
Ирански календар1211 п.п. – 1210 п.п.
Исламски календар1248 п.х. – 1247 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1744
Мингуо-календар2501 пред Р. Кина
民前2501年
Нанакшахи−2057
Тајландски сончев календар−47 – −46
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−463 или −844 или −1616
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−462 или −843 или −1615

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4919 и 4920 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4161 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3171 и 3172 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 164.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 589 година се протега во 2047 и 2048, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2107 и 2108 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 46 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1247 и 1246 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...