< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

538 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 538. година пред новата ера, 538. од првиот милениум п.н.е., 38. од 6 век п.н.е. и деветта од 530-тите п.н.е.

539 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар539 п.н.е.
DXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita215
Староегипетска ераXXVI династија, 126
- ФараонАмазис II, 32
Старогрчка ера60.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4212
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1131
Берберски календар412
Будистички календар6
Бурмански календар−1176
Византиски календар4970–4971
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2158 или 2098
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2159 или 2099
Коптски календар−822 – −821
Етиопски календар−546 – −545
Еврејски календар3222–3223
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−482 – −481
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2562–2563
Холоценски календар9462
Ирански календар1160 п.п. – 1159 п.п.
Исламски календар1196 п.х. – 1195 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1795
Мингуо-календар2450 пред Р. Кина
民前2450年
Нанакшахи−2006
Тајландски сончев календар4–5
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−412 или −793 или −1565
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−411 или −792 или −1564

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4970 и 4971 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4212 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3222 и 3223 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 215.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 538 година се протега во 2098 и 2099, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2158 и 2159 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 5. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1195 и 1194 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...