< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

503 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 503. година пред новата ера, 503. од првиот милениум п.н.е., 3. од 6 век п.н.е. и четвртта од 500-тите п.н.е.

504 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар504 п.н.е.
DIII п.н.е.
Ab urbe condita250
Староегипетска ераXXVII династија, 22
- ФараонДариј I, 18
Старогрчка ера69. олимпијада (победник
Асирски календар4247
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1096
Берберски календар447
Будистички календар41
Бурмански календар−1141
Византиски календар5005–5006
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2193 или 2133
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2194 или 2134
Коптски календар−787 – −786
Етиопски календар−511 – −510
Еврејски календар3257–3258
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−447 – −446
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2597–2598
Холоценски календар9497
Ирански календар1125 п.п. – 1124 п.п.
Исламски календар1160 п.х. – 1159 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1830
Мингуо-календар2415 пред Р. Кина
民前2415年
Нанакшахи−1971
Тајландски сончев календар39–40
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−377 или −758 или −1530
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−376 или −757 или −1529

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5005 и 5006 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4247 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3257 и 3258 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 250.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 503 година се протега во 2133 и 2134, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2193 и 2194 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 40. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1159 и 1158 исламска година пред хиџра.

504 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар504 п.н.е.
DIII п.н.е.
Ab urbe condita250
Староегипетска ераXXVII династија, 22
- ФараонДариј I, 18
Старогрчка ера69. олимпијада (победник
Асирски календар4247
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1096
Берберски календар447
Будистички календар41
Бурмански календар−1141
Византиски календар5005–5006
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2193 или 2133
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2194 или 2134
Коптски календар−787 – −786
Етиопски календар−511 – −510
Еврејски календар3257–3258
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−447 – −446
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2597–2598
Холоценски календар9497
Ирански календар1125 п.п. – 1124 п.п.
Исламски календар1160 п.х. – 1159 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1830
Мингуо-календар2415 пред Р. Кина
民前2415年
Нанакшахи−1971
Тајландски сончев календар39–40
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−377 или −758 или −1530
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−376 или −757 или −1529

503 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 503. година пред новата ера, 503. од првиот милениум п.н.е., 3. од 6 век п.н.е. и четвртта од 500-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5005 и 5006 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4247 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3257 и 3258 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 250.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 503 година се протега во 2133 и 2134, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2193 и 2194 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 40. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1159 и 1158 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...