< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

520 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 520. година пред новата ера, 520. од првиот милениум п.н.е., 20. од 6 век п.н.е. и прва од 520-тите п.н.е.

521 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар521 п.н.е.
DXX п.н.е.
Ab urbe condita233
Староегипетска ераXXVII династија, 5
- ФараонДариј I, 1
Старогрчка ера64.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4230
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1113
Берберски календар430
Будистички календар24
Бурмански календар−1158
Византиски календар4988–4989
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2176 или 2116
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2177 или 2117
Коптски календар−804 – −803
Етиопски календар−528 – −527
Еврејски календар3240–3241
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−464 – −463
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2580–2581
Холоценски календар9480
Ирански календар1142 п.п. – 1141 п.п.
Исламски календар1177 п.х. – 1176 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1813
Мингуо-календар2432 пред Р. Кина
民前2432年
Нанакшахи−1988
Тајландски сончев календар22–23
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−394 или −775 или −1547
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−393 или −774 или −1546

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4988 и 4989 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4230 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3240 и 3241 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 233.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 520 година се протега во 2116 и 2117, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2176 и 2177 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 23. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1176 и 1175 исламска година пред хиџра.

521 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар521 п.н.е.
DXX п.н.е.
Ab urbe condita233
Староегипетска ераXXVII династија, 5
- ФараонДариј I, 1
Старогрчка ера64.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4230
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1113
Берберски календар430
Будистички календар24
Бурмански календар−1158
Византиски календар4988–4989
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2176 или 2116
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2177 или 2117
Коптски календар−804 – −803
Етиопски календар−528 – −527
Еврејски календар3240–3241
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−464 – −463
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2580–2581
Холоценски календар9480
Ирански календар1142 п.п. – 1141 п.п.
Исламски календар1177 п.х. – 1176 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1813
Мингуо-календар2432 пред Р. Кина
民前2432年
Нанакшахи−1988
Тајландски сончев календар22–23
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−394 или −775 или −1547
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−393 или −774 или −1546

520 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 520. година пред новата ера, 520. од првиот милениум п.н.е., 20. од 6 век п.н.е. и прва од 520-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4988 и 4989 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4230 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3240 и 3241 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 233.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 520 година се протега во 2116 и 2117, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2176 и 2177 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 23. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1176 и 1175 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...