< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

573 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 573. година пред новата ера, 573. од првиот милениум п.н.е., 73. од 6 век п.н.е. и четвртта од 570-тите п.н.е.

574 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар574 п.н.е.
DLXXIII п.н.е.
Ab urbe condita180
Староегипетска ераXXVI династија, 91
- ФараонАприј, 16
Старогрчка ера511.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4177
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1166
Берберски календар377
Будистички календар−29
Бурмански календар−1211
Византиски календар4935–4936
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2123 или 2063
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2124 или 2064
Коптски календар−857 – −856
Етиопски календар−581 – −580
Еврејски календар3187–3188
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−517 – −516
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2527–2528
Холоценски календар9427
Ирански календар1195 п.п. – 1194 п.п.
Исламски календар1232 п.х. – 1231 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1760
Мингуо-календар2485 пред Р. Кина
民前2485年
Нанакшахи−2041
Тајландски сончев календар−31 – −30
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−447 или −828 или −1600
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−446 или −827 или −1599

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4935 и 4936 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4177 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3187 и 3188 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 180.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 573 година се протега во 2063 и 2064, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2123 и 2124 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 30 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1231 и 1230 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...