< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

549 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 549. година пред новата ера, 549. од првиот милениум п.н.е., 49. од 6 век п.н.е. и последна од 540-тите п.н.е.

550 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар550 п.н.е.
DXLIX п.н.е.
Ab urbe condita204
Староегипетска ераXXVI династија, 115
- ФараонАмазис II, 21
Старогрчка ера57.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4201
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1142
Берберски календар401
Будистички календар−5
Бурмански календар−1187
Византиски календар4959–4960
Кинески календар庚戌(мет. куче)
2147 или 2087
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
2148 или 2088
Коптски календар−833 – −832
Етиопски календар−557 – −556
Еврејски календар3211–3212
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−493 – −492
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2551–2552
Холоценски календар9451
Ирански календар1171 п.п. – 1170 п.п.
Исламски календар1207 п.х. – 1206 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1784
Мингуо-календар2461 пред Р. Кина
民前2461年
Нанакшахи−2017
Тајландски сончев календар−7 – −6
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−423 или −804 или −1576
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−422 или −803 или −1575

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4959 и 4960 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4201 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3211 и 3212 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 204.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 549 година се протега во 2087 и 2088, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2147 и 2148 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 6 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1206 и 1205 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...