< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

533 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 533. година пред новата ера, 533. од првиот милениум п.н.е., 33. од 6 век п.н.е. и четвртта од 530-тите п.н.е.

534 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар534 п.н.е.
DXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita220
Староегипетска ераXXVI династија, 131
- ФараонАмазис II, 37
Старогрчка ера611.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4217
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1126
Берберски календар417
Будистички календар11
Бурмански календар−1171
Византиски календар4975–4976
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2163 или 2103
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2164 или 2104
Коптски календар−817 – −816
Етиопски календар−541 – −540
Еврејски календар3227–3228
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−477 – −476
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2567–2568
Холоценски календар9467
Ирански календар1155 п.п. – 1154 п.п.
Исламски календар1190 п.х. – 1189 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1800
Мингуо-календар2445 пред Р. Кина
民前2445年
Нанакшахи−2001
Тајландски сончев календар9–10
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−407 или −788 или −1560
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−406 или −787 или −1559

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4975 и 4976 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4217 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3227 и 3228 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 220.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 533 година се протега во 2103 и 2104, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2163 и 2164 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 10. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1189 и 1188 исламска година пред хиџра.

534 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар534 п.н.е.
DXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita220
Староегипетска ераXXVI династија, 131
- ФараонАмазис II, 37
Старогрчка ера611.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4217
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1126
Берберски календар417
Будистички календар11
Бурмански календар−1171
Византиски календар4975–4976
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2163 или 2103
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2164 или 2104
Коптски календар−817 – −816
Етиопски календар−541 – −540
Еврејски календар3227–3228
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−477 – −476
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2567–2568
Холоценски календар9467
Ирански календар1155 п.п. – 1154 п.п.
Исламски календар1190 п.х. – 1189 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1800
Мингуо-календар2445 пред Р. Кина
民前2445年
Нанакшахи−2001
Тајландски сончев календар9–10
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−407 или −788 или −1560
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−406 или −787 или −1559

533 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 533. година пред новата ера, 533. од првиот милениум п.н.е., 33. од 6 век п.н.е. и четвртта од 530-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4975 и 4976 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4217 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3227 и 3228 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 220.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 533 година се протега во 2103 и 2104, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2163 и 2164 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 10. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1189 и 1188 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...