< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

591 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 591. година пред новата ера, 591. од првиот милениум п.н.е., 91. од 6 век п.н.е. и втора од 590-тите п.н.е.

592 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар592 п.н.е.
DXCI п.н.е.
Ab urbe condita162
Староегипетска ераXXVI династија, 73
- ФараонПсаметих II, 4
Старогрчка ера47. олимпијада (победник
Асирски календар4159
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1184
Берберски календар359
Будистички календар−47
Бурмански календар−1229
Византиски календар4917–4918
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2105 или 2045
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2106 или 2046
Коптски календар−875 – −874
Етиопски календар−599 – −598
Еврејски календар3169–3170
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−535 – −534
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2509–2510
Холоценски календар9409
Ирански календар1213 п.п. – 1212 п.п.
Исламски календар1250 п.х. – 1249 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1742
Мингуо-календар2503 пред Р. Кина
民前2503年
Нанакшахи−2059
Тајландски сончев календар−49 – −48
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−465 или −846 или −1618
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−464 или −845 или −1617

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4917 и 4918 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4159 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3169 и 3170 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 162.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 591 година се протега во 2045 и 2046, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2105 и 2106 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 48 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1249 и 1248 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...