< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

502 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 502. година пред новата ера, 502. од првиот милениум п.н.е., 2. од 6 век п.н.е. и трета од 500-тите п.н.е.

503 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар503 п.н.е.
DII п.н.е.
Ab urbe condita251
Староегипетска ераXXVII династија, 23
- ФараонДариј I, 19
Старогрчка ера69.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4248
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1095
Берберски календар448
Будистички календар42
Бурмански календар−1140
Византиски календар5006–5007
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2194 или 2134
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2195 или 2135
Коптски календар−786 – −785
Етиопски календар−510 – −509
Еврејски календар3258–3259
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−446 – −445
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2598–2599
Холоценски календар9498
Ирански календар1124 п.п. – 1123 п.п.
Исламски календар1159 п.х. – 1158 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1831
Мингуо-календар2414 пред Р. Кина
民前2414年
Нанакшахи−1970
Тајландски сончев календар40–41
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−376 или −757 или −1529
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−375 или −756 или −1528

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5006 и 5007 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4248 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3258 и 3259 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 251.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 502 година се протега во 2134 и 2135, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2194 и 2195 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 41. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1158 и 1157 исламска година пред хиџра.

503 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар503 п.н.е.
DII п.н.е.
Ab urbe condita251
Староегипетска ераXXVII династија, 23
- ФараонДариј I, 19
Старогрчка ера69.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4248
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1095
Берберски календар448
Будистички календар42
Бурмански календар−1140
Византиски календар5006–5007
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2194 или 2134
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2195 или 2135
Коптски календар−786 – −785
Етиопски календар−510 – −509
Еврејски календар3258–3259
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−446 – −445
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2598–2599
Холоценски календар9498
Ирански календар1124 п.п. – 1123 п.п.
Исламски календар1159 п.х. – 1158 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1831
Мингуо-календар2414 пред Р. Кина
民前2414年
Нанакшахи−1970
Тајландски сончев календар40–41
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−376 или −757 или −1529
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−375 или −756 или −1528

502 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 502. година пред новата ера, 502. од првиот милениум п.н.е., 2. од 6 век п.н.е. и трета од 500-тите п.н.е.

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5006 и 5007 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4248 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3258 и 3259 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 251.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 502 година се протега во 2134 и 2135, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2194 и 2195 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 41. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1158 и 1157 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...