< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

576 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 576. година пред новата ера, 576. од првиот милениум п.н.е., 76. од 6 век п.н.е. и седма од 570-тите п.н.е.

577 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар577 п.н.е.
DLXXVI п.н.е.
Ab urbe condita177
Староегипетска ераXXVI династија, 88
- ФараонАприј, 13
Старогрчка ера50.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4174
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1169
Берберски календар374
Будистички календар−32
Бурмански календар−1214
Византиски календар4932–4933
Кинески календар癸未(вод. коза)
2120 или 2060
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2121 или 2061
Коптски календар−860 – −859
Етиопски календар−584 – −583
Еврејски календар3184–3185
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−520 – −519
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2524–2525
Холоценски календар9424
Ирански календар1198 п.п. – 1197 п.п.
Исламски календар1235 п.х. – 1234 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1757
Мингуо-календар2488 пред Р. Кина
民前2488年
Нанакшахи−2044
Тајландски сончев календар−34 – −33
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−450 или −831 или −1603
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−449 или −830 или −1602

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4932 и 4933 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4174 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3184 и 3185 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 177.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 576 година се протега во 2060 и 2061, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2120 и 2121 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 33 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1234 и 1233 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди