< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

571 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 571. година пред новата ера, 571. од првиот милениум п.н.е., 71. од 6 век п.н.е. и втора од 570-тите п.н.е.

572 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар572 п.н.е.
DLXXI п.н.е.
Ab urbe condita182
Староегипетска ераXXVI династија, 93
- ФараонАприј, 18
Старогрчка ера52. олимпијада (победник
Асирски календар4179
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1164
Берберски календар379
Будистички календар−27
Бурмански календар−1209
Византиски календар4937–4938
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2125 или 2065
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2126 или 2066
Коптски календар−855 – −854
Етиопски календар−579 – −578
Еврејски календар3189–3190
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−515 – −514
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2529–2530
Холоценски календар9429
Ирански календар1193 п.п. – 1192 п.п.
Исламски календар1230 п.х. – 1229 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1762
Мингуо-календар2483 пред Р. Кина
民前2483年
Нанакшахи−2039
Тајландски сончев календар−29 – −28
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−445 или −826 или −1598
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−444 или −825 или −1597

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4937 и 4938 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4179 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3189 и 3190 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 182.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 571 година се протега во 2065 и 2066, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2125 и 2126 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 28 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1229 и 1228 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...