< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

524 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 524. година пред новата ера, 524. од првиот милениум п.н.е., 24. од 6 век п.н.е. и петта од 520-тите п.н.е.

525 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар525 п.н.е.
DXXIV п.н.е.
Ab urbe condita229
Староегипетска ераXXVII династија, 1
- ФараонКамбиз II, 1
Старогрчка ера63.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4226
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1117
Берберски календар426
Будистички календар20
Бурмански календар−1162
Византиски календар4984–4985
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2172 или 2112
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2173 или 2113
Коптски календар−808 – −807
Етиопски календар−532 – −531
Еврејски календар3236–3237
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−468 – −467
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2576–2577
Холоценски календар9476
Ирански календар1146 п.п. – 1145 п.п.
Исламски календар1181 п.х. – 1180 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1809
Мингуо-календар2436 пред Р. Кина
民前2436年
Нанакшахи−1992
Тајландски сончев календар18–19
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−398 или −779 или −1551
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−397 или −778 или −1550

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4984 и 4985 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4226 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3236 и 3237 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 229.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 524 година се протега во 2112 и 2113, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2172 и 2173 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 19. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1180 и 1179 исламска година пред хиџра.

525 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар525 п.н.е.
DXXIV п.н.е.
Ab urbe condita229
Староегипетска ераXXVII династија, 1
- ФараонКамбиз II, 1
Старогрчка ера63.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4226
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1117
Берберски календар426
Будистички календар20
Бурмански календар−1162
Византиски календар4984–4985
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2172 или 2112
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2173 или 2113
Коптски календар−808 – −807
Етиопски календар−532 – −531
Еврејски календар3236–3237
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−468 – −467
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2576–2577
Холоценски календар9476
Ирански календар1146 п.п. – 1145 п.п.
Исламски календар1181 п.х. – 1180 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1809
Мингуо-календар2436 пред Р. Кина
民前2436年
Нанакшахи−1992
Тајландски сончев календар18–19
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−398 или −779 или −1551
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−397 или −778 или −1550

524 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 524. година пред новата ера, 524. од првиот милениум п.н.е., 24. од 6 век п.н.е. и петта од 520-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4984 и 4985 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4226 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3236 и 3237 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 229.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 524 година се протега во 2112 и 2113, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2172 и 2173 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 19. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1180 и 1179 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...