< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

581 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 581. година пред новата ера, 581. од првиот милениум п.н.е., 81. од 6 век п.н.е. и втора од 580-тите п.н.е.

582 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар582 п.н.е.
DLXXXI п.н.е.
Ab urbe condita172
Староегипетска ераXXVI династија, 83
- ФараонАприј, 8
Старогрчка ера49.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4169
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1174
Берберски календар369
Будистички календар−37
Бурмански календар−1219
Византиски календар4927–4928
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2115 или 2055
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2116 или 2056
Коптски календар−865 – −864
Етиопски календар−589 – −588
Еврејски календар3179–3180
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−525 – −524
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2519–2520
Холоценски календар9419
Ирански календар1203 п.п. – 1202 п.п.
Исламски календар1240 п.х. – 1239 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1752
Мингуо-календар2493 пред Р. Кина
民前2493年
Нанакшахи−2049
Тајландски сончев календар−39 – −38
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−455 или −836 или −1608
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−454 или −835 или −1607

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4927 и 4928 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4169 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3179 и 3180 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 172.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 581 година се протега во 2055 и 2056, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2115 и 2116 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 38 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1239 и 1238 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...