< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

557 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 557. година пред новата ера, 557. од првиот милениум п.н.е., 57. од 6 век п.н.е. и осма од 550-тите п.н.е.

558 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар558 п.н.е.
DLVII п.н.е.
Ab urbe condita196
Староегипетска ераXXVI династија, 107
- ФараонАмазис II, 13
Старогрчка ера55.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4193
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1150
Берберски календар393
Будистички календар−13
Бурмански календар−1195
Византиски календар4951–4952
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2139 или 2079
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2140 или 2080
Коптски календар−841 – −840
Етиопски календар−565 – −564
Еврејски календар3203–3204
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−501 – −500
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2543–2544
Холоценски календар9443
Ирански календар1179 п.п. – 1178 п.п.
Исламски календар1215 п.х. – 1214 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1776
Мингуо-календар2469 пред Р. Кина
民前2469年
Нанакшахи−2025
Тајландски сончев календар−15 – −14
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−431 или −812 или −1584
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−430 или −811 или −1583

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4951 и 4952 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4193 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3203 и 3204 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 196.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 557 година се протега во 2079 и 2080, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2139 и 2140 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 14 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1214 и 1213 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...