< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

514 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 514. година пред новата ера, 514. од првиот милениум п.н.е., 14. од 6 век п.н.е. и петта од 510-тите п.н.е.

515 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар515 п.н.е.
DXIV п.н.е.
Ab urbe condita239
Староегипетска ераXXVII династија, 11
- ФараонДариј I, 7
Старогрчка ера66.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4236
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1107
Берберски календар436
Будистички календар30
Бурмански календар−1152
Византиски календар4994–4995
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2182 или 2122
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2183 или 2123
Коптски календар−798 – −797
Етиопски календар−522 – −521
Еврејски календар3246–3247
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−458 – −457
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2586–2587
Холоценски календар9486
Ирански календар1136 п.п. – 1135 п.п.
Исламски календар1171 п.х. – 1170 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1819
Мингуо-календар2426 пред Р. Кина
民前2426年
Нанакшахи−1982
Тајландски сончев календар28–29
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−388 или −769 или −1541
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−387 или −768 или −1540

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4994 и 4995 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4236 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3246 и 3247 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 239.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 514 година се протега во 2122 и 2123, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2182 и 2183 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 29. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1170 и 1169 исламска година пред хиџра.

515 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар515 п.н.е.
DXIV п.н.е.
Ab urbe condita239
Староегипетска ераXXVII династија, 11
- ФараонДариј I, 7
Старогрчка ера66.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4236
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1107
Берберски календар436
Будистички календар30
Бурмански календар−1152
Византиски календар4994–4995
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
2182 или 2122
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
2183 или 2123
Коптски календар−798 – −797
Етиопски календар−522 – −521
Еврејски календар3246–3247
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−458 – −457
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2586–2587
Холоценски календар9486
Ирански календар1136 п.п. – 1135 п.п.
Исламски календар1171 п.х. – 1170 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1819
Мингуо-календар2426 пред Р. Кина
民前2426年
Нанакшахи−1982
Тајландски сончев календар28–29
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−388 или −769 или −1541
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
−387 или −768 или −1540

514 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 514. година пред новата ера, 514. од првиот милениум п.н.е., 14. од 6 век п.н.е. и петта од 510-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4994 и 4995 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4236 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3246 и 3247 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 239.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 514 година се протега во 2122 и 2123, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2182 и 2183 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 29. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1170 и 1169 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...