< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

505 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 505. година пред новата ера, 505. од првиот милениум п.н.е., 5. од 6 век п.н.е. и шеста од 500-тите п.н.е.

506 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар506 п.н.е.
DV п.н.е.
Ab urbe condita248
Староегипетска ераXXVII династија, 20
- ФараонДариј I, 16
Старогрчка ера68.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4245
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1098
Берберски календар445
Будистички календар39
Бурмански календар−1143
Византиски календар5003–5004
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2191 или 2131
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2192 или 2132
Коптски календар−789 – −788
Етиопски календар−513 – −512
Еврејски календар3255–3256
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−449 – −448
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2595–2596
Холоценски календар9495
Ирански календар1127 п.п. – 1126 п.п.
Исламски календар1162 п.х. – 1161 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1828
Мингуо-календар2417 пред Р. Кина
民前2417年
Нанакшахи−1973
Тајландски сончев календар37–38
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−379 или −760 или −1532
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−378 или −759 или −1531

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5003 и 5004 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4245 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3255 и 3256 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 248.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 505 година се протега во 2131 и 2132, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2191 и 2192 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 38. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1161 и 1160 исламска година пред хиџра.

506 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар506 п.н.е.
DV п.н.е.
Ab urbe condita248
Староегипетска ераXXVII династија, 20
- ФараонДариј I, 16
Старогрчка ера68.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4245
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1098
Берберски календар445
Будистички календар39
Бурмански календар−1143
Византиски календар5003–5004
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2191 или 2131
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2192 или 2132
Коптски календар−789 – −788
Етиопски календар−513 – −512
Еврејски календар3255–3256
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−449 – −448
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2595–2596
Холоценски календар9495
Ирански календар1127 п.п. – 1126 п.п.
Исламски календар1162 п.х. – 1161 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1828
Мингуо-календар2417 пред Р. Кина
民前2417年
Нанакшахи−1973
Тајландски сончев календар37–38
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−379 или −760 или −1532
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−378 или −759 или −1531

505 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 505. година пред новата ера, 505. од првиот милениум п.н.е., 5. од 6 век п.н.е. и шеста од 500-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5003 и 5004 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4245 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3255 и 3256 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 248.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 505 година се протега во 2131 и 2132, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2191 и 2192 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 38. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1161 и 1160 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...