< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

526 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 526. година пред новата ера, 526. од првиот милениум п.н.е., 26. од 6 век п.н.е. и седма од 520-тите п.н.е.

527 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар527 п.н.е.
DXXVI п.н.е.
Ab urbe condita227
Староегипетска ераXXVI династија, 138
- ФараонАмазис II, 44
Старогрчка ера63.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4224
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1119
Берберски календар424
Будистички календар18
Бурмански календар−1164
Византиски календар4982–4983
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2170 или 2110
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2171 или 2111
Коптски календар−810 – −809
Етиопски календар−534 – −533
Еврејски календар3234–3235
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−470 – −469
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2574–2575
Холоценски календар9474
Ирански календар1148 п.п. – 1147 п.п.
Исламски календар1183 п.х. – 1182 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1807
Мингуо-календар2438 пред Р. Кина
民前2438年
Нанакшахи−1994
Тајландски сончев календар16–17
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−400 или −781 или −1553
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−399 или −780 или −1552

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4982 и 4983 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4224 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3234 и 3235 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 227.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 526 година се протега во 2110 и 2111, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2170 и 2171 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 17. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1182 и 1181 исламска година пред хиџра.

527 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар527 п.н.е.
DXXVI п.н.е.
Ab urbe condita227
Староегипетска ераXXVI династија, 138
- ФараонАмазис II, 44
Старогрчка ера63.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4224
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1119
Берберски календар424
Будистички календар18
Бурмански календар−1164
Византиски календар4982–4983
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2170 или 2110
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2171 или 2111
Коптски календар−810 – −809
Етиопски календар−534 – −533
Еврејски календар3234–3235
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−470 – −469
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2574–2575
Холоценски календар9474
Ирански календар1148 п.п. – 1147 п.п.
Исламски календар1183 п.х. – 1182 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1807
Мингуо-календар2438 пред Р. Кина
民前2438年
Нанакшахи−1994
Тајландски сончев календар16–17
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−400 или −781 или −1553
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−399 или −780 или −1552

526 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 526. година пред новата ера, 526. од првиот милениум п.н.е., 26. од 6 век п.н.е. и седма од 520-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4982 и 4983 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4224 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3234 и 3235 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 227.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 526 година се протега во 2110 и 2111, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2170 и 2171 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 17. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1182 и 1181 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...