< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

512 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 512. година пред новата ера, 512. од првиот милениум п.н.е., 12. од 6 век п.н.е. и трета од 510-тите п.н.е.

513 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар513 п.н.е.
DXII п.н.е.
Ab urbe condita241
Староегипетска ераXXVII династија, 13
- ФараонДариј I, 9
Старогрчка ера66.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4238
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1105
Берберски календар438
Будистички календар32
Бурмански календар−1150
Византиски календар4996–4997
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2184 или 2124
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2185 или 2125
Коптски календар−796 – −795
Етиопски календар−520 – −519
Еврејски календар3248–3249
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−456 – −455
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2588–2589
Холоценски календар9488
Ирански календар1134 п.п. – 1133 п.п.
Исламски календар1169 п.х. – 1168 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1821
Мингуо-календар2424 пред Р. Кина
民前2424年
Нанакшахи−1980
Тајландски сончев календар30–31
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−386 или −767 или −1539
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−385 или −766 или −1538

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4996 и 4997 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4238 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3248 и 3249 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 241.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 512 година се протега во 2124 и 2125, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2184 и 2185 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 31. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1168 и 1167 исламска година пред хиџра.

513 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар513 п.н.е.
DXII п.н.е.
Ab urbe condita241
Староегипетска ераXXVII династија, 13
- ФараонДариј I, 9
Старогрчка ера66.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4238
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1105
Берберски календар438
Будистички календар32
Бурмански календар−1150
Византиски календар4996–4997
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2184 или 2124
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2185 или 2125
Коптски календар−796 – −795
Етиопски календар−520 – −519
Еврејски календар3248–3249
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−456 – −455
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2588–2589
Холоценски календар9488
Ирански календар1134 п.п. – 1133 п.п.
Исламски календар1169 п.х. – 1168 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1821
Мингуо-календар2424 пред Р. Кина
民前2424年
Нанакшахи−1980
Тајландски сончев календар30–31
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−386 или −767 или −1539
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−385 или −766 или −1538

512 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 512. година пред новата ера, 512. од првиот милениум п.н.е., 12. од 6 век п.н.е. и трета од 510-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4996 и 4997 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4238 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3248 и 3249 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 241.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 512 година се протега во 2124 и 2125, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2184 и 2185 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 31. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1168 и 1167 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...