< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

508 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 508. година пред новата ера, 508. од првиот милениум п.н.е., 8. од 6 век п.н.е. и деветта од 500-тите п.н.е.

509 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар509 п.н.е.
DVIII п.н.е.
Ab urbe condita245
Староегипетска ераXXVII династија, 17
- ФараонДариј I, 13
Старогрчка ера67.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4242
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1101
Берберски календар442
Будистички календар36
Бурмански календар−1146
Византиски календар5000–5001
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2188 или 2128
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2189 или 2129
Коптски календар−792 – −791
Етиопски календар−516 – −515
Еврејски календар3252–3253
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−452 – −451
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2592–2593
Холоценски календар9492
Ирански календар1130 п.п. – 1129 п.п.
Исламски календар1165 п.х. – 1164 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1825
Мингуо-календар2420 пред Р. Кина
民前2420年
Нанакшахи−1976
Тајландски сончев календар34–35
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−382 или −763 или −1535
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−381 или −762 или −1534

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5000 и 5001 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4242 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3252 и 3253 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 245.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 508 година се протега во 2128 и 2129, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2188 и 2189 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 35. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1164 и 1163 исламска година пред хиџра.

509 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар509 п.н.е.
DVIII п.н.е.
Ab urbe condita245
Староегипетска ераXXVII династија, 17
- ФараонДариј I, 13
Старогрчка ера67.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4242
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1101
Берберски календар442
Будистички календар36
Бурмански календар−1146
Византиски календар5000–5001
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
2188 или 2128
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
2189 или 2129
Коптски календар−792 – −791
Етиопски календар−516 – −515
Еврејски календар3252–3253
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−452 – −451
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2592–2593
Холоценски календар9492
Ирански календар1130 п.п. – 1129 п.п.
Исламски календар1165 п.х. – 1164 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1825
Мингуо-календар2420 пред Р. Кина
民前2420年
Нанакшахи−1976
Тајландски сончев календар34–35
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−382 или −763 или −1535
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−381 или −762 или −1534

508 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 508. година пред новата ера, 508. од првиот милениум п.н.е., 8. од 6 век п.н.е. и деветта од 500-тите п.н.е.

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5000 и 5001 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4242 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3252 и 3253 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 245.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 508 година се протега во 2128 и 2129, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2188 и 2189 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 35. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1164 и 1163 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...