< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

556 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 556. година пред новата ера, 556. од првиот милениум п.н.е., 56. од 6 век п.н.е. и седма од 550-тите п.н.е.

557 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар557 п.н.е.
DLVI BC
Ab urbe condita197
Староегипетска ераXXVI династија, 108
- ФараонАмазис II, 14
Старогрчка ера55.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4194
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1149
Берберски календар394
Будистички календар−12
Бурмански календар−1194
Византиски календар4952–4953
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2140 или 2080
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2141 или 2081
Коптски календар−840 – −839
Етиопски календар−564 – −563
Еврејски календар3204–3205
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−500 – −499
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2544–2545
Холоценски календар9444
Ирански календар1178 п.п. – 1177 п.п.
Исламски календар1214 п.х. – 1213 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1777
Мингуо-календар2468 пред Р. Кина
民前2468年
Нанакшахи−2024
Тајландски сончев календар−14 – −13
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−430 или −811 или −1583
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−429 или −810 или −1582

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4952 и 4953 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4194 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3204 и 3205 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 197.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 556 година се протега во 2080 и 2081, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2140 и 2141 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 13 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1213 и 1212 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...