< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

541 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 541. година пред новата ера, 541. од првиот милениум п.н.е., 41. од 6 век п.н.е. и втора од 540-тите п.н.е.

542 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар542 п.н.е.
DXLI п.н.е.
Ab urbe condita212
Староегипетска ераXXVI династија, 123
- ФараонАмазис II, 29
Старогрчка ера59.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4209
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1134
Берберски календар409
Будистички календар3
Бурмански календар−1179
Византиски календар4967–4968
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2155 или 2095
    — до —
己未年 (зем. коза)
2156 или 2096
Коптски календар−825 – −824
Етиопски календар−549 – −548
Еврејски календар3219–3220
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−485 – −484
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2559–2560
Холоценски календар9459
Ирански календар1163 п.п. – 1162 п.п.
Исламски календар1199 п.х. – 1198 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1792
Мингуо-календар2453 пред Р. Кина
民前2453年
Нанакшахи−2009
Тајландски сончев календар1–2
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−415 или −796 или −1568
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−414 или −795 или −1567

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4967 и 4968 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4209 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3219 и 3220 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 212.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 541 година се протега во 2095 и 2096, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2155 и 2156 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1198 и 1197 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...