< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

501 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 501. година пред новата ера, 501. од првиот милениум п.н.е., 1. од 6 век п.н.е. и втора од 500-тите п.н.е.

502 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар502 п.н.е.
DI п.н.е.
Ab urbe condita252
Староегипетска ераXXVII династија, 24
- ФараонДариј I, 20
Старогрчка ера69.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4249
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1094
Берберски календар449
Будистички календар43
Бурмански календар−1139
Византиски календар5007–5008
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2195 или 2135
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2196 или 2136
Коптски календар−785 – −784
Етиопски календар−509 – −508
Еврејски календар3259–3260
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−445 – −444
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2599–2600
Холоценски календар9499
Ирански календар1123 п.п. – 1122 п.п.
Исламски календар1158 п.х. – 1156 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1832
Мингуо-календар2413 пред Р. Кина
民前2413年
Нанакшахи−1969
Тајландски сончев календар41–42
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−375 или −756 или −1528
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−374 или −755 или −1527

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5007 и 5008 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4249 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3259 и 3260 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 252.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 501 година се протега во 2135 и 2136, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2195 и 2196 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 42. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1157 и 1155 исламска година пред хиџра.

502 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар502 п.н.е.
DI п.н.е.
Ab urbe condita252
Староегипетска ераXXVII династија, 24
- ФараонДариј I, 20
Старогрчка ера69.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4249
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1094
Берберски календар449
Будистички календар43
Бурмански календар−1139
Византиски календар5007–5008
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2195 или 2135
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2196 или 2136
Коптски календар−785 – −784
Етиопски календар−509 – −508
Еврејски календар3259–3260
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−445 – −444
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2599–2600
Холоценски календар9499
Ирански календар1123 п.п. – 1122 п.п.
Исламски календар1158 п.х. – 1156 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1832
Мингуо-календар2413 пред Р. Кина
民前2413年
Нанакшахи−1969
Тајландски сончев календар41–42
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−375 или −756 или −1528
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−374 или −755 или −1527

501 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 501. година пред новата ера, 501. од првиот милениум п.н.е., 1. од 6 век п.н.е. и втора од 500-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5007 и 5008 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4249 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3259 и 3260 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 252.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 501 година се протега во 2135 и 2136, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2195 и 2196 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 42. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1157 и 1155 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...