< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

518 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 518. година пред новата ера, 518. од првиот милениум п.н.е., 18. од 6 век п.н.е. и деветта од 510-тите п.н.е.

519 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар519 п.н.е.
DXVIII п.н.е.
Ab urbe condita235
Староегипетска ераXXVII династија, 7
- ФараонДариј I, 3
Старогрчка ера65.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4232
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1111
Берберски календар432
Будистички календар26
Бурмански календар−1156
Византиски календар4990–4991
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2178 или 2118
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2179 или 2119
Коптски календар−802 – −801
Етиопски календар−526 – −525
Еврејски календар3242–3243
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−462 – −461
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2582–2583
Холоценски календар9482
Ирански календар1140 п.п. – 1139 п.п.
Исламски календар1175 п.х. – 1174 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1815
Мингуо-календар2430 пред Р. Кина
民前2430年
Нанакшахи−1986
Тајландски сончев календар24–25
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−392 или −773 или −1545
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−391 или −772 или −1544

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4990 и 4991 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4232 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3242 и 3243 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 235.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 518 година се протега во 2118 и 2119, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2178 и 2179 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 25. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1174 и 1173 исламска година пред хиџра.

519 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар519 п.н.е.
DXVIII п.н.е.
Ab urbe condita235
Староегипетска ераXXVII династија, 7
- ФараонДариј I, 3
Старогрчка ера65.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4232
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1111
Берберски календар432
Будистички календар26
Бурмански календар−1156
Византиски календар4990–4991
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2178 или 2118
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2179 или 2119
Коптски календар−802 – −801
Етиопски календар−526 – −525
Еврејски календар3242–3243
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−462 – −461
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2582–2583
Холоценски календар9482
Ирански календар1140 п.п. – 1139 п.п.
Исламски календар1175 п.х. – 1174 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1815
Мингуо-календар2430 пред Р. Кина
民前2430年
Нанакшахи−1986
Тајландски сончев календар24–25
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−392 или −773 или −1545
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−391 или −772 или −1544

518 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 518. година пред новата ера, 518. од првиот милениум п.н.е., 18. од 6 век п.н.е. и деветта од 510-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4990 и 4991 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4232 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3242 и 3243 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 235.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 518 година се протега во 2118 и 2119, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2178 и 2179 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 25. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1174 и 1173 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...