< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

599 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 599. година пред новата ера, 599. од првиот милениум п.н.е., 99. од 6 век п.н.е. и последна од 590-тите п.н.е.

600 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар600 п.н.е.
DXCIX п.н.е.
Ab urbe condita154
Староегипетска ераXXVI династија, 65
- ФараонНехо II, 11
Старогрчка ера45. олимпијада (победник
Асирски календар4151
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1192
Берберски календар351
Будистички календар−55
Бурмански календар−1237
Византиски календар4909–4910
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2097 или 2037
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2098 или 2038
Коптски календар−883 – −882
Етиопски календар−607 – −606
Еврејски календар3161–3162
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−543 – −542
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2501–2502
Холоценски календар9401
Ирански календар1221 п.п. – 1220 п.п.
Исламски календар1259 п.х. – 1257 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1734
Мингуо-календар2511 пред Р. Кина
民前2511年
Нанакшахи−2067
Тајландски сончев календар−57 – −56
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−473 или −854 или −1626
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−472 или −853 или −1625

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4909 и 4910 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4151 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3161 и 3162 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 154.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 599 година се протега во 2037 и 2038, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2097 и 2098 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 56 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1258 и 1256 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...