< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

536 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 536. година пред новата ера, 536. од првиот милениум п.н.е., 36. од 6 век п.н.е. и седма од 530-тите п.н.е.

537 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар537 п.н.е.
DXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita217
Староегипетска ераXXVI династија, 128
- ФараонАмазис II, 34
Старогрчка ера60.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4214
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1129
Берберски календар414
Будистички календар8
Бурмански календар−1174
Византиски календар4972–4973
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2160 или 2100
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2161 или 2101
Коптски календар−820 – −819
Етиопски календар−544 – −543
Еврејски календар3224–3225
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−480 – −479
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2564–2565
Холоценски календар9464
Ирански календар1158 п.п. – 1157 п.п.
Исламски календар1194 п.х. – 1193 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1797
Мингуо-календар2448 пред Р. Кина
民前2448年
Нанакшахи−2004
Тајландски сончев календар6–7
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−410 или −791 или −1563
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−409 или −790 или −1562

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4972 и 4973 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4214 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3224 и 3225 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 217.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 536 година се протега во 2100 и 2101, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2160 и 2161 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 7. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1193 и 1192 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...