< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

529 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 529. година пред новата ера, 529. од првиот милениум п.н.е., 29. од 6 век п.н.е. и последна од 520-тите п.н.е.

530 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар530 п.н.е.
DXXIX п.н.е.
Ab urbe condita224
Староегипетска ераXXVI династија, 135
- ФараонАмазис II, 41
Старогрчка ера62.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4221
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1122
Берберски календар421
Будистички календар15
Бурмански календар−1167
Византиски календар4979–4980
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2167 или 2107
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2168 или 2108
Коптски календар−813 – −812
Етиопски календар−537 – −536
Еврејски календар3231–3232
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−473 – −472
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2571–2572
Холоценски календар9471
Ирански календар1151 п.п. – 1150 п.п.
Исламски календар1186 п.х. – 1185 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1804
Мингуо-календар2441 пред Р. Кина
民前2441年
Нанакшахи−1997
Тајландски сончев календар13–14
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−403 или −784 или −1556
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−402 или −783 или −1555

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4979 и 4980 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4221 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3231 и 3232 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 224.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 529 година се протега во 2107 и 2108, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2167 и 2168 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 14. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1185 и 1184 исламска година пред хиџра.

530 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар530 п.н.е.
DXXIX п.н.е.
Ab urbe condita224
Староегипетска ераXXVI династија, 135
- ФараонАмазис II, 41
Старогрчка ера62.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4221
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1122
Берберски календар421
Будистички календар15
Бурмански календар−1167
Византиски календар4979–4980
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2167 или 2107
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2168 или 2108
Коптски календар−813 – −812
Етиопски календар−537 – −536
Еврејски календар3231–3232
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−473 – −472
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2571–2572
Холоценски календар9471
Ирански календар1151 п.п. – 1150 п.п.
Исламски календар1186 п.х. – 1185 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1804
Мингуо-календар2441 пред Р. Кина
民前2441年
Нанакшахи−1997
Тајландски сончев календар13–14
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−403 или −784 или −1556
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−402 или −783 или −1555

529 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 529. година пред новата ера, 529. од првиот милениум п.н.е., 29. од 6 век п.н.е. и последна од 520-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4979 и 4980 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4221 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3231 и 3232 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 224.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 529 година се протега во 2107 и 2108, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2167 и 2168 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 14. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1185 и 1184 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...