< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

577 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 577. година пред новата ера, 577. од првиот милениум п.н.е., 77. од 6 век п.н.е. и осма од 570-тите п.н.е.

578 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар578 п.н.е.
DLXXVII п.н.е.
Ab urbe condita176
Староегипетска ераXXVI династија, 87
- ФараонАприј, 12
Старогрчка ера50.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4173
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1170
Берберски календар373
Будистички календар−33
Бурмански календар−1215
Византиски календар4931–4932
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2119 или 2059
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2120 или 2060
Коптски календар−861 – −860
Етиопски календар−585 – −584
Еврејски календар3183–3184
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−521 – −520
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2523–2524
Холоценски календар9423
Ирански календар1199 п.п. – 1198 п.п.
Исламски календар1236 п.х. – 1235 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1756
Мингуо-календар2489 пред Р. Кина
民前2489年
Нанакшахи−2045
Тајландски сончев календар−35 – −34
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−451 или −832 или −1604
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−450 или −831 или −1603

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4931 и 4932 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4173 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3183 и 3184 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 176.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 577 година се протега во 2059 и 2060, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2119 и 2120 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 34 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1235 и 1234 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...