< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

510 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 510. година пред новата ера, 510. од првиот милениум п.н.е., 10. од 6 век п.н.е. и прва од 510-тите п.н.е.

511 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар511 п.н.е.
DX п.н.е.
Ab urbe condita243
Староегипетска ераXXVII династија, 15
- ФараонДариј I, 11
Старогрчка ера67.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4240
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1103
Берберски календар440
Будистички календар34
Бурмански календар−1148
Византиски календар4998–4999
Кинески календар己丑(зем. вол)
2186 или 2126
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2187 или 2127
Коптски календар−794 – −793
Етиопски календар−518 – −517
Еврејски календар3250–3251
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−454 – −453
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2590–2591
Холоценски календар9490
Ирански календар1132 п.п. – 1131 п.п.
Исламски календар1167 п.х. – 1166 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1823
Мингуо-календар2422 пред Р. Кина
民前2422年
Нанакшахи−1978
Тајландски сончев календар32–33
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−384 или −765 или −1537
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−383 или −764 или −1536

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4998 и 4999 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4240 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3250 и 3251 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 243.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 510 година се протега во 2126 и 2127, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2186 и 2187 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 33. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1166 и 1165 исламска година пред хиџра.

511 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар511 п.н.е.
DX п.н.е.
Ab urbe condita243
Староегипетска ераXXVII династија, 15
- ФараонДариј I, 11
Старогрчка ера67.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4240
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1103
Берберски календар440
Будистички календар34
Бурмански календар−1148
Византиски календар4998–4999
Кинески календар己丑(зем. вол)
2186 или 2126
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2187 или 2127
Коптски календар−794 – −793
Етиопски календар−518 – −517
Еврејски календар3250–3251
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−454 – −453
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2590–2591
Холоценски календар9490
Ирански календар1132 п.п. – 1131 п.п.
Исламски календар1167 п.х. – 1166 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1823
Мингуо-календар2422 пред Р. Кина
民前2422年
Нанакшахи−1978
Тајландски сончев календар32–33
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−384 или −765 или −1537
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−383 или −764 или −1536

510 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 510. година пред новата ера, 510. од првиот милениум п.н.е., 10. од 6 век п.н.е. и прва од 510-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4998 и 4999 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4240 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3250 и 3251 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 243.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 510 година се протега во 2126 и 2127, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2186 и 2187 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 33. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1166 и 1165 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...