< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

570 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 570. година пред новата ера, 570. од првиот милениум п.н.е., 70. од 6 век п.н.е. и прва од 570-тите п.н.е.

571 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар571 п.н.е.
DLXX п.н.е.
Ab urbe condita183
Староегипетска ераXXVI династија, 94
- ФараонАприј, 19
Старогрчка ера52.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4180
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1163
Берберски календар380
Будистички календар−26
Бурмански календар−1208
Византиски календар4938–4939
Кинески календар己丑(зем. вол)
2126 или 2066
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2127 или 2067
Коптски календар−854 – −853
Етиопски календар−578 – −577
Еврејски календар3190–3191
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−514 – −513
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2530–2531
Холоценски календар9430
Ирански календар1192 п.п. – 1191 п.п.
Исламски календар1229 п.х. – 1228 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1763
Мингуо-календар2482 пред Р. Кина
民前2482年
Нанакшахи−2038
Тајландски сончев календар−28 – −27
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−444 или −825 или −1597
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−443 или −824 или −1596

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4938 и 4939 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4180 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3190 и 3191 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 183.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 570 година се протега во 2066 и 2067, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2126 и 2127 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 27 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1228 и 1227 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...