< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

517 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 517. година пред новата ера, 517. од првиот милениум п.н.е., 17. од 6 век п.н.е. и осма од 510-тите п.н.е.

518 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар518 п.н.е.
DXVII п.н.е.
Ab urbe condita236
Староегипетска ераXXVII династија, 8
- ФараонДариј I, 4
Старогрчка ера65.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4233
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1110
Берберски календар433
Будистички календар27
Бурмански календар−1155
Византиски календар4991–4992
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2179 или 2119
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2180 или 2120
Коптски календар−801 – −800
Етиопски календар−525 – −524
Еврејски календар3243–3244
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−461 – −460
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2583–2584
Холоценски календар9483
Ирански календар1139 п.п. – 1138 п.п.
Исламски календар1174 п.х. – 1173 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1816
Мингуо-календар2429 пред Р. Кина
民前2429年
Нанакшахи−1985
Тајландски сончев календар25–26
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−391 или −772 или −1544
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−390 или −771 или −1543

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4991 и 4992 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4233 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3243 и 3244 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 236.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 517 година се протега во 2119 и 2120, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2179 и 2180 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 26. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1173 и 1172 исламска година пред хиџра.

518 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар518 п.н.е.
DXVII п.н.е.
Ab urbe condita236
Староегипетска ераXXVII династија, 8
- ФараонДариј I, 4
Старогрчка ера65.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4233
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1110
Берберски календар433
Будистички календар27
Бурмански календар−1155
Византиски календар4991–4992
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2179 или 2119
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2180 или 2120
Коптски календар−801 – −800
Етиопски календар−525 – −524
Еврејски календар3243–3244
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−461 – −460
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2583–2584
Холоценски календар9483
Ирански календар1139 п.п. – 1138 п.п.
Исламски календар1174 п.х. – 1173 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1816
Мингуо-календар2429 пред Р. Кина
民前2429年
Нанакшахи−1985
Тајландски сончев календар25–26
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−391 или −772 или −1544
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−390 или −771 или −1543

517 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 517. година пред новата ера, 517. од првиот милениум п.н.е., 17. од 6 век п.н.е. и осма од 510-тите п.н.е.

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4991 и 4992 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4233 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3243 и 3244 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 236.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 517 година се протега во 2119 и 2120, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2179 и 2180 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 26. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1173 и 1172 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...