< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

579 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 579. година пред новата ера, 579. од првиот милениум п.н.е., 79. од 6 век п.н.е. и последна од 570-тите п.н.е.

580 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар580 п.н.е.
DLXXIX п.н.е.
Ab urbe condita174
Староегипетска ераXXVI династија, 85
- ФараонАприј, 10
Старогрчка ера50. олимпијада (победник
Асирски календар4171
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1172
Берберски календар371
Будистички календар−35
Бурмански календар−1217
Византиски календар4929–4930
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2117 или 2057
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2118 или 2058
Коптски календар−863 – −862
Етиопски календар−587 – −586
Еврејски календар3181–3182
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−523 – −522
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2521–2522
Холоценски календар9421
Ирански календар1201 п.п. – 1200 п.п.
Исламски календар1238 п.х. – 1237 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1754
Мингуо-календар2491 пред Р. Кина
民前2491年
Нанакшахи−2047
Тајландски сончев календар−37 – −36
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−453 или −834 или −1606
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−452 или −833 или −1605

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4929 и 4930 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4171 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3181 и 3182 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 174.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 579 година се протега во 2057 и 2058, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2117 и 2118 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 36 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1237 и 1236 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...