< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

560 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 560. година пред новата ера, 560. од првиот милениум п.н.е., 60. од 6 век п.н.е. и прва од 560-тите п.н.е.

561 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар561 п.н.е.
DLX п.н.е.
Ab urbe condita193
Староегипетска ераXXVI династија, 104
- ФараонАмазис II, 10
Старогрчка ера54.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4190
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1153
Берберски календар390
Будистички календар−16
Бурмански календар−1198
Византиски календар4948–4949
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2136 или 2076
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2137 или 2077
Коптски календар−844 – −843
Етиопски календар−568 – −567
Еврејски календар3200–3201
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−504 – −503
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2540–2541
Холоценски календар9440
Ирански календар1182 п.п. – 1181 п.п.
Исламски календар1218 п.х. – 1217 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1773
Мингуо-календар2472 пред Р. Кина
民前2472年
Нанакшахи−2028
Тајландски сончев календар−18 – −17
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−434 или −815 или −1587
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−433 или −814 или −1586

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4948 и 4949 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4190 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3200 и 3201 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 193.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 560 година се протега во 2076 и 2077, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2136 и 2137 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 17 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1217 и 1216 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...