< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

590 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 590. година пред новата ера, 590. од првиот милениум п.н.е., 90. од 6 век п.н.е. и прва од 590-тите п.н.е.

591 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар591 п.н.е.
DXC п.н.е.
Ab urbe condita163
Староегипетска ераXXVI династија, 74
- ФараонПсаметих II, 5
Старогрчка ера47.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4160
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1183
Берберски календар360
Будистички календар−46
Бурмански календар−1228
Византиски календар4918–4919
Кинески календар己巳(зем. змија)
2106 или 2046
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2107 или 2047
Коптски календар−874 – −873
Етиопски календар−598 – −597
Еврејски календар3170–3171
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−534 – −533
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2510–2511
Холоценски календар9410
Ирански календар1212 п.п. – 1211 п.п.
Исламски календар1249 п.х. – 1248 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1743
Мингуо-календар2502 пред Р. Кина
民前2502年
Нанакшахи−2058
Тајландски сончев календар−48 – −47
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−464 или −845 или −1617
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−463 или −844 или −1616

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4918 и 4919 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4160 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3170 и 3171 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 163.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 590 година се протега во 2046 и 2047, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2106 и 2107 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 47 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1248 и 1247 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...