< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

583 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 583. година пред новата ера, 583. од првиот милениум п.н.е., 83. од 6 век п.н.е. и четвртта од 580-тите п.н.е.

584 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар584 п.н.е.
DLXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita170
Староегипетска ераXXVI династија, 81
- ФараонАприј, 6
Старогрчка ера49. олимпијада (победник
Асирски календар4167
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1176
Берберски календар367
Будистички календар−39
Бурмански календар−1221
Византиски календар4925–4926
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2113 или 2053
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2114 или 2054
Коптски календар−867 – −866
Етиопски календар−591 – −590
Еврејски календар3177–3178
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−527 – −526
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2517–2518
Холоценски календар9417
Ирански календар1205 п.п. – 1204 п.п.
Исламски календар1242 п.х. – 1241 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1750
Мингуо-календар2495 пред Р. Кина
民前2495年
Нанакшахи−2051
Тајландски сончев календар−41 – −40
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−457 или −838 или −1610
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−456 или −837 или −1609

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4925 и 4926 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4167 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3177 и 3178 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 170.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 583 година се протега во 2053 и 2054, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2113 и 2114 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 40 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1241 и 1240 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...