< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

548 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 548. година пред новата ера, 548. од првиот милениум п.н.е., 48. од 6 век п.н.е. и деветта од 540-тите п.н.е.

549 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар549 п.н.е.
DXLVIII п.н.е.
Ab urbe condita205
Староегипетска ераXXVI династија, 116
- ФараонАмазис II, 22
Старогрчка ера57.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4202
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1141
Берберски календар402
Будистички календар−4
Бурмански календар−1186
Византиски календар4960–4961
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2148 или 2088
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2149 или 2089
Коптски календар−832 – −831
Етиопски календар−556 – −555
Еврејски календар3212–3213
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−492 – −491
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2552–2553
Холоценски календар9452
Ирански календар1170 п.п. – 1169 п.п.
Исламски календар1206 п.х. – 1205 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1785
Мингуо-календар2460 пред Р. Кина
民前2460年
Нанакшахи−2016
Тајландски сончев календар−6 – −5
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−422 или −803 или −1575
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−421 или −802 или −1574

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4960 и 4961 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4202 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3212 и 3213 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 205.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 548 година се протега во 2088 и 2089, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2148 и 2149 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 5 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1205 и 1204 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...